Ko rečemo "ljubezen na prvi pogled"!
To je tisto, kar človek občuti, ko stoji pred drevesom jackfruit v bujnem gozdu Lokobe na Madagaskarju. Rumeni jajčasti sadeži lahko dosežejo težo 25 kg, premer 50 cm in dolžino 1m.
Rastlina spada v rod Artocarpus, družino okoli šestdesetih vrst zimzelenih tropskih dreves in grmovnic, med katerimi je najbolj poznan kruhov sadež
Prvotno z območij Himalaje, danes Jackfruit gojijo v Indiji, jugovzhodni Aziji, Avstraliji, Braziliji in tudi na nekaterih območjih Afrike.
Raziskovalci verjamejo, da je to sadež prihodnosti, ki bi lahko rešil kmetijstvo in proizvodnjo hrane, ki ju ogrožajo podnebne spremembe, in bi lahko nadomestil osnovna živila, kot sta pšenica ali koruza, saj je enostaven za gojenje in lahko kmetom zagotovi visoke donose.
Ob dotiku sadeža je prvi občutek trčenja v nagubano in usnjato površino, ki ne obeta nič posebnega. Tudi vonj sadeža ni tako prijeten, saj je oster in kisel ter spominja na čebulo.
Pravo presenečenje Jackfruita je v njegovi nežni notranjosti, razdeljeni na »čebulice«, ki vsebujejo seme. Notranjost ima nežno cvetlično aromo, ki spominja na celo vrsto sadja – jabolko, mango, mandlje, vanilje, banano, ananas in še katerega bi lahko našli. V resnici je jackfriut preprosto edinstven.
Mesnato srce ploda z nožem narežemo in dobimo cvetke, podobne velikemu fižolu rumene barve. Nezrel sadež se uporablja za kuhanje - dušen, pražen, začinjen s sladko-kislimi in pikantnimi aromami, pogosto skupaj s kozicami in mesom.
Kuhano meso močno spominja na piščanca, zato je idealno za vegane.
Užitna so tudi semena, ki kuhana spominjajo na kostanj in fižol. Pražena in sesekljana semena se pogosto dodajajo v mešanice začimb.
Obstaja veliko razlogov, da se prepustimo temu sadežu prihodnosti, ki nam ga ponuja narava. Odprite čute za nova kulinarična doživetja in se pustite presenetiti. Ne bo vam žal.