Kuhanje pri nizki temperaturi pomeni, da pri kuhanju hrane ne presežemo 80°C. Izvajamo ga v pečici, loncu, sous vide posodah ali različnih kopelih. Ta vrsta kuhanja je uporabna za veliko večino živil, saj hrano naredi mehkejšo in bolj sočno.
Kuhanje pri nizkih temperaturah ima dolgo zgodovino. V časih, ko ni bilo plinskih štedilnikov in električnih pečic, so živila shranili v lončene posode, ki so jih nato pustili blizu ognjišča. Na ta način so se živila v notranjosti počasi kuhala in s tem ohranjala vse organoleptične lastnosti.
Kuhanje na nizki temperaturi omogoča hrani, da v sebi zadrži tekočine in ohrani okus. Ravno zaradi tega je ta starodavna tehnika tako priljubljena še danes.
Prednosti kuhanja pri nizki temperaturi
- Mehčanje preveč žilavega mesa
- Manj izgubljene tekočine in posledično manj izgubljene teže
- Bolj nadzorovano kuhanje
- Boljša organizacija delovnega časa – ob koncu dneva pripravite hrano in jo na nizki temperaturi kuhajte preko noči. S tem si skrajšate pripravo za naslednji dan.
Kuhanje mesa pri nizki temperaturi
Pri kuhanju finih kosov mehkega mesa temperatura nikoli ne sme preseči 48°C. Prav tako lahko na nizki temperaturi kuhamo kose mesa, ki bi brez tega bili preveč žilavi in neužitni.
Kuhanje rib pri nizki temperaturi
Kuhanje pri nizkih temperaturah je primerno za lososa, velike hobotnice, rake in mehkužce. S tem meso ostane mehko in sočno.
Kuhanje zelenjave pri nizki temperaturi
Zelenjava na ta način ohranja barvo, hrustljavost in tudi hranilne vrednosti.
Kuhanje sadja pri nizki temperaturi
Sadje, kuhano v vakuumu pri nizki temperaturi, ne oksidira, poleg tega mu podaljšamo tudi svežino.